A korszerű oktatásban egyre nagyobb igény van az élményszerű, tapasztalatokon alapuló tanulásra. Iskolánk 6.osztályos tanulói az EFOP-3.9.2-16-2017-00018 azonosítószámú, „Térségi együttműködés a Bakonyaljától a Dunáigcímű projekt keretében egy 5 napos, szakmai programokkal bőségesen ellátott erdei iskolai programon vettek részt szeptember 17-21 között. Éppen olyan formában, ahogy azt gyerekként, szülőként megálmodjuk: ismeretszerzés tele izgalmas, érdekes foglalkozásokkal. A Balaton-felvidéki Erdészeti Erdei Iskola, ahol a tábort szerveztük, minősített erdei iskola, csodálatos természeti környezetben az erdő közepén. Minden feltétel adott a színvonalas szakmai programokhoz és a kikapcsolódáshoz is: korszerűen felszerelt oktatóterem, foglalkoztató helyiségek, természetismereti élményszobák, korosztályoknak megfelelően kialakított tanösvények, udvari bemutató és oktató területek, lövészpálya, füves sportpályák, igényesen kialakított játszótér, meteorológiai állomás tanulói megfigyelésekhez, kemencés ház, kiépített tűzrakóhely, mesterséges tó vízi élővilággal. A szállás igényesen kialakított, mindenütt tematikus és oktatótáblák segítik az ismeretszerzést. A szobák 2-4-6 ágyasak, mindegyiket egy-egy növényről vagy állatról nevezték el, amit táblák is jeleznek.

 

Az étkező berendezése is igazodik az erdei iskola szellemiségéhez. A tanulók napi ötszöri étkezést kaptak, ebédre (3 fogás)  és vacsorára is meleg ételt. Az étrend összeállításakor figyelemmel voltak az egészséges étkezésre, a napi zöldség és gyümölcsfogyasztásra. Az ételek mindenkinek ízlettek, volt olyan vacsora, amit a gyerekek megtapsoltak.

A személyzet nagyon barátságos, kedves, igyekeznek a táborlakók kedvében járni. Az előadók és a foglalkozásvezetők magas szintű szakmai tudással rendelkeznek, ugyanakkor a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelő módszereket alkalmaznak. A foglalkozásainkat az alábbi szakemberek vezették: erdőpedagógus, erdészek, vadászok, csillagász, ornitológus, múzeumpedagógusok. Szinte minden nap volt saját pedagógus által vezetett természetismeret foglalkozás és több szakma kiváló képviselője vezetett kézműves foglalkozásokat: pék, kovács, népi kézműves mester. Harminchárom felkínált foglalkozásból választottuk ki a gyerekek életkori sajátosságainak és érdeklődésének legmegfelelőbbeket.

Az udvar nagyon tágas, sok a szépen gondozott füves terület. Ott jártunkkor éppen érett a dió, a szilva, az alma, a körte és a birsalma. Ezeket szabadon kóstolhattuk. Szerencsénk volt a csodás őszi időjárással, 25-28 fok nappal, szép felhőmentes, napos időjárás, ami kedvezett a különböző megfigyeléseinknek: csillagászat, vadles, kilátókról való tájékozódás és persze a sok-sok túrának. Az erdei iskola helyszínéről gyalogosan több geológiai, történelmi nevezeteséghez is el lehet jutni, ezt mi is kihasználtuk.

 Megvalósított programjaink időrendben az alábbiak voltak.

 1.nap, hétfő

8:00 Indulás különjáratú busszal iskolánk elől (buszunk egész nap szállított bennünket a program helyszínekre)

9:15 Eplényben felvonózás libegővel, túra a mezitlábas tanösvényen, a Bakony morfológiai térképének megfigyelése a kilátóból

 

 

 

11:00 Városnézés Veszprémben (vár, viadukt)

12:30 Ebéd az erdei iskolában (uzsonnacsomag felvétele)

13:30 Monoszló, Hegyestű, bazaltképződmények megfigyelése, kőzettani és földtörténeti megfigyelések

 

14:00 Üzemlátogatás szakvezetővel a Theodora Kékkúti Ásványvízüzemben

15:30 Látogatás a Salföldi majorban, gyógy- és fűszerkert, ősi magyar állatok megfigyelése

16:30 Fürdőzés a Balatonban Ábrahámhegyen

18:00 Vacsora az erdei iskolában

18:30 Tábor felfedezése, szobák elfoglalása, foci, játszótér

 

2.nap, kedd

8:00 Reggeli (hideg csomagok felvétele, tízórai, reggeli, uzsonna elfogyasztása a túra pihenőhelyeinél)

8:30 Térkép tanulmányozása, Kék túra útvonal megismerése, pecsételés (az erdei iskola „Csicsói erdészház” néven rajta van az Országos Kék túra útvonalán)

9:00 Indulás egész napos gyalogtúrára Nagyvázsonyba (oda 8 km)

Menet közbeni állomások: Kinizsi forrás, Tálodi kolostorrom, Pálos kolostorrom (Kinizsi sírkő)

 

Nagyvázsonyi program: Kinizsi vár (Kék túra pecsételés), Postamúzeum, Néprajzi múzeum

14:00 Interaktív foglalkozás a kovácsműhelyben: ólomkatona öntése, feladatok a kovácsműhelyben készült ördöglakatokkal, mindenki saját vaskampót kovácsolt

 

15:00 Lovaskocsizás: két kocsival vissza az erdei iskolába

16:30 Két csoportban íjászat és történelmi csillagdobás (két szakemberrel)

18:00 Vacsora

18:30 Foci, játszótér

 

20:00 Csillagászati előadás a nagyteremben

21:00 Távcsöves vizsgálódás az udvaron a csillagász vezetésével és az általa hozott profi távcsővel

 

3.nap, szerda

8:00 Reggeli

8:15 Természetismeretóra az előadó teremben

9:00 Kenyérsütés a foglalkoztatóban: elméleti ismeretek (gabonanövények, őrlés, liszt fajták, kovász), kenyér- és kalácstészta összerakása, liszt szitálása, dagasztás hagyományos eszközök használatával, fateknőben

 

10:00 Tízórai

10:15 Kalácsformák készítésének bemutatása, megtanulása (kettes sodrás, hármas, négyes, hatos fonás, perecforma), mindenki az általa választott formában elkészítette a saját kalácsát

11:00 Fatüzelésű búbos kemencében az elkészített kalácsok és a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér közös kisütése

12:00 Ebéd

12:30 Csendes pihenő

13:00 Madarászat ornitológussal: interaktív bemutató (madártollak, csontvázak, tojások, fészkek kézbe fogása, megismerése, párosítása)

14:00 Madárbefogás hálóval az erőben, túra a „madárodú tanösvényen” (8 féle mesterséges madárodú, költőláda és azok helyes használatának megismerése)

15:00 Uzsonna

15:30 Két csoportban (párhuzamosan, félidőben cserével): természetismeret tananyag elmélyítése az előadóban, csoportmunka a megújuló energiaforrások ismertető tábláinál az udvaron

17:00 Foci, játszótér

18:00 Vacsora

18:30 Vadles: erdész tájékoztatója a vadmegfigyelésről, a távcsövek működéséről, távcsövek kiosztása, túra a vadlesekhez, megfigyelőhelyek elfoglalása, vadak megfigyelése, szarvasbőgés hallgatása

4.nap, csütörtök

8:00 Reggeli

8:15 Vadgazdálkodás: vadászok bemutatója, vadászat szabályai, elejtett vadak megfigyelése, trófea előkészítése

9:00 Párhuzamos foglalkozások két csoportban (félidőben tízórai és csere)

Nemezelés népi kézművessel: ismertető a gyapjú előkészítéséről, feldolgozásáról, nemez virág készítése a foglalkoztatóban

 

Élménytermek megismerése szakvezetővel:

1. terem sötétszoba, ahol érzékszerveinkre hagyatkozva kell felismerni az erdő élővilágát (madárhangok hallgatása, faágak, fatörzsek tapintása, stb.);

2. terem az erdő élővilágának diorámája, preparált állatokon, növényeken keresztül az élőhelyek, élőlények bemutatása

3. terem interaktív foglalkoztató (memóriajáték, párkereső, tápláléklánc összeállítása, számítógépes oktatóanyag, stb.)

  

 

12:30 Ebéd

13:00 Természetismeretóra a foglalkoztatóban

14:00 Öreg bükk tanösvény túra erdészeti szakvezetővel (4 km), állomásokon szakmai bemutatás, beszélgetés, pihenőhelyen uzsonna

 

 

 

17:00 Tábortűz előkészítése, fagyűjtés

18:00 Vacsora

18:15 Foci, játszótér

19:30 Tábortűz, szalonnasütés, hozzá az előző nap magunk által sütött kenyér és kalács, tábori értékelés (egy kis szülinapozás)

5.nap, péntek

8:00 Reggeli

8:15 Pakolás, szobák elhagyása, csomagok előkészítése az utazásra

9:00 Nemzeti parkjaink I., erdész által vezetett IKT-s foglalkozás az előadóban

9:50 Tízórai

10:00 Nemzeti parkjaink II., erdész által vezetett foglalkozás: pármunkában felkészülés önálló előadásra határozókönyvek használatával, előadások bemutatása

11:00 Utazás kisbuszokkal Nagyvázsonyba az autóbuszállomásra

12:00 Ebéd a hidegcsomagból

12:30 Indulás haza menetrendszerinti járattal, székesfehérvári átszállással (egy kis csoport és a csomagjaink közvetlenül a falubusszal), a buszon „visszatértünk a civilizációba”, kellő térerő és zavartalan WIFI

15:30 Érkezés Bakonysárkányba

Köszönjük a Bakonysárkányi Önkormányzatnak, hogy a pályázati programban részt vehettünk és azt, hogy a hazaszállításban közreműködtek. Köszönjük a Bakonysárkányi Német Nemzetiségi Önkormányzatnak, hogy támogatásukkal sikerült megoldani a táborba utazást és a szakmai programok igénybe vételét. Felejthetetlen élmény volt!

 Benisné Manner Melinda, intézményvezető,

Benis István, földrajz-környezettan tanár, osztályfőnök