Az elmúlt hét legnagyobb eseménye a - negyedik alkalommal megrendezett - Kutató Diákiok Napja volt. A programot az NTP-MTTD-20-0015 azonosító számú nyertes pályázatból valósítottuk meg. Előzménye, hogy a tehetséges diákok egész tanéven keresztül heti rendszerességgel vehettek részt természettudományos és robotika műhelyfoglalkozásokon, versenyfelkészítésen. A pályázat keretében tudtuk beszerezni az IDŐKÉP szolgáltató által felszerelt meteorológiai állomást és egy új projektort is. Továbbá részt vehettünk az Alba Innovár Digitális Élményközpont foglalkozásain.

A Kutató Diákok Napján Benisné Manner Melinda, intézményvezető köszöntötte a közel 60 fős közönséget, és bemutatta a pályázati projekt célját, hasznosságát, eredményeit.

A programban résztvevő diákok közül többen tartottak előadást kutató munkájuk eredményeiről. Egri Noel a Battyán-ér természeti-kémiai tulajdonságaival, Varga Tamara pedig a Nagybéri-erdő mikroklímájával kapcsolatos vizsgálódásait mutatta be prezentációval, képekkel, mérési eredményekkel alátámasztva.

Felkészítő tanár: Benis István.

A robotikás blokkban Buda Bálint, Szabó Péter és Szabó Viktor tartott gyakorlati bemutatót és előadást a robotok programozásáról. Jáki Luca 3D nyomtatóval készített logikai játékot mutatott be. A jelenlévők kipróbálhattak több 3D nyomtatással készült játékot, matematikai tételt bizonyító szemléltető eszközt is. Felkészítő tanár: Székely Márton.

Ezt követően dr. Tóth-Nagy Georgina, adjunktus a Pannon Egyetem Környezetmérnöki Intézetének munkatársa tartott előadást „Hiszem, ha látom – Látni a láthatatlant” címmel. A jelenlévők érdeklődését leginkább az infravörös hőtérképezés keltette fel, melynek segítségével láthatóvá tettük a hőt. Ennek szemléltetésére a hőkamerával felvételek is készültek.

Szabóné dr. Bárdos Erzsébet, egyetemi docens a Pannon Egyetem Kémiai Intézetének munkatársa a vegyész kobold egy napját mutatta be látványos kémiai kísérletekkel. A szenzációs előadás és ámulatba ejtő kísérletek után minden diáknak az volt a véleménye, hogy „bomba jó a kémia”.

A szakmai program utolsó részében a békéscsabai Szőke és Társai Kft két munkatársa a 3D ételnyomtatás, és italkészítés csodás világába vezetett bennünket. Az ételek nyomtatása egyelőre kuriózum, távolról sem bevett gyakorlat. Diákjaink olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy két különböző típusú gép működését is láthatták, kipróbálhatták és az elkészült ételeket, italokat elfogyaszthatták.

A sikeres szakmai program után kellően megéhezve fogyasztottuk el a mini szendvicseket és együtt vágtuk fel a tehetség tortáját. Szuper program volt, kiváló előadókkal és érdeklődő diákokkal.

A programot szervezte, a pályázatot írta és gondozta: Benisné Manner Melinda, intézményvezető.

Támogatás összege: 1 500 000 Ft